5 powodów dla których warto czytać Motywacja

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła


Wisława Szymborska

 

Nie wiem od kiedy to się zaczęło, ale uwielbiam książki. Uwielbiam księgarnie, antykwariaty, gabinety pełne półek z książkami. Ich zapach, wygląd, tajemniczość w niewytłumaczalny sposób mnie ekscytuje. Robiąc zakupy nie mogę przejść obojętnie obok księgarni, po prostu muszę wpaść żeby tylko zerknąć co tam jest nowego i oczywiście zawsze wychodzę z przynajmniej jedną nową lekturą. Jednym z moich punktów na mapie marzeń jest posiadanie w przyszłości prywatnej domowej biblioteki – takiego pokoju wypełnionego książkami ! Jasnego z wygodnymi fotelami i pięknymi kwiatami w którym będę pić aromatyczną kawę lub herbatę, relaksować się i odpływać w świat moich ulubionych powieści.

 

w7sry-dzOOc

Czytanie mnie uspokaja, daje jasność umysłu, relaksuje, inspiruje, motywuje a czasem nawet zmienia mój sposób patrzenia na siebie i na świat. Staram się czytać 3-4 książki miesięcznie, ale wiadomo jedne są lekkie i ‚polykam’ je w dwa dni inne wymagają głębszego studiowania i czytam je nawet 2 tygodnie. Uwielbiam wszelkiego rodzaju książki od tych na temat rozwoju osobistego po sensacyjne, kryminały, przygodowe i since fiction. Ale nie zawsze tak miałam… Wstyd się przyznać, ale w szkole czytałam tylko streszczenia lektur, całych nigdy mi się nie chciało, bo zawsze miałam coś ‚ciekawszego’ do zrobienia. Potem miałam za mało czas i tak zaczynałam coś czytać i nigdy nie kończyłam. Chyba dopiero na studiach obudziła się we miłość do książek. Zrozumiałam ich wartość i to jak mogę się dzięki nim rozwijać i mieć przy tym ogromną frajdę.

 

Dlatego moi kochani uczniowie nie popełniajcie tego błędu tylko już dziś zakochajcie się w książkach! Wasze życie będzie mieć inna wartość obiecuje! Za 10 lat proszę się do mnie odezwać i dać znać czy miałam racje 😉 Zaczęłam się zastanawiać co daje mi czytanie książek i znalazłam 5 głównych powodów dla których warto po nie sięgnąć:

 

  1. Poszerzasz horyzonty – czytając jakąkolwiek książkę zyskujesz możliwość poznania nowych słów, wyrażeń, znaczeń dzięki czemu twoje wypowiedzi stają się jaśniejsze i płynniejszy. Przyznasz, że męczące jest rozmawianie z osobą, która nie umie się wysłowić, jąka się i co drugie słowo to ‚no’ lub ‚mhmm’ , chyba Ty 😉
  2. Uwalniasz swoją kreatywność – czytanie pobudza Twój mózg, otwierają się klapki i bam masz nowe pomysły, znajdujesz rozwiązania problemów, które do tej pory były nie rozwiązywalne i z dużo większą łatwością marzysz a jak już kiedyś pisałam tutaj dzięki marzeniom nasze życie jest po prostu ciekawsze.
  3. Uczysz się z doświadczenia innych – jeśli sobie wymarzysz, że chcesz coś osiągnąć , zostać aktorem, założyć firmę, być hodowca psów albo ugotować smaczną zupę na pewno znajdziesz kogoś, kto już to zrobił, wiec po co się męczyć i wymyślać swój sposób docierania do celu skoro możesz siegnąć po książkę i skorzystać z tego jak ktoś inny to zrobił. Nie chodzi o kopiowanie kogoś, ale o inspiracje i wskazówki co działa i się sprawdza a co nie. Warto zasięgnąć wiedzę z kilku źródeł, zgromadzić bazę danych i na tej podstawie budować swoją drogę do celu. Ludzie sukcesu, biznesmeni, światowi liderzy to ludzie zdający sobie sprawę z wagi tego punktu.
  4. Poprawiasz swoją pamięć – czytając ćwiczysz swoje mentalne mięśnie, jak na treningu ! Wyobrażając sobie opisane sceny, wizualizujące przedstawione historie pobudzasz swoje neurony, tworzysz nowe połączenia w mózgu i siła rzeczy poprawiasz swoją pamięć, koncentracje i stajesz się efektywniejszy.
  5. Sprawiasz, że Twój mózg odpoczywa – czytanie relaksuje, uspokaja, wprowadza Cię w lepszy nastrój. Wystarczy kilka minut dobrej książki, żeby zmniejszyć znacząco poziom stresu! Praktykuje to od jakiegoś czasu po pracy, zamiast telewizora, cicha lekka muzyczka i książka, kilka stron i stres z całego dnia schodzi. Nerwy i codzienność schodzi na drugi plan i na kilka chwil można się przenieść w inny świat. Dzięki temu lepiej się zasypia i śpi 😉

 

Wydaje mi się, że te 5 punktów w wystarczający sposób powinno zachęcić wszystkich sceptyków do czytania. Trzymajcie się ciepło.

Kto czyta książki, żyje podwójnie


Umberto Eco


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *